Co warto zobaczyć na Mazowszu

Co warto zobaczyć na Mazowszu

Mazowsze kojarzy nam się ze stolicą zarówno województwa jak i kraju  Warszawą. To miasto pełne historycznych miejsc i propozycji kulturalnych. Tym razem jednak chcielibyśmy się skupić na innych miejscach, które również warto odwiedzić.  Województwo mazowieckie położone w centrum kraju ma wiele do zaoferowania. Zarówno jeśli chodzi o piękno przyrody jak i zabytki  i instytucje kulturalne. Jeśli więc szukacie pomysłu na weekendowy lub dłuższy wyjazd, zapoznajcie się z naszym tekstem. Być może przeczytacie w nim o miejscach, które znacie ze słyszenia, jednak nie mieliście do tej pory pojęcia o ich atrakcyjności. Nic straconego. Każdy moment jest dobry, aby nadrobić zaległości i zwiedzić nieodkryte przez nas dotąd miejsca w Polsce. Poniżej znajdziecie kilka naszych propozycji na wypad na Mazowsze.

 

Co warto zobaczyć na Mazowszu

Szydłowiec

Jeśli wybierzecie się na wycieczkę po Mazowszu, koniecznie zajrzyjcie do Szydłowca. Znajduje się tu bowiem bardzo ciekawa budowla. Mianowicie renesansowy zamek z najstarszą w naszym kraju loggią. W usytuowanym na wyspie pałacu obecnie mieści się Muzeum Ludowych instrumentów muzycznych. Jeśli wierzyć legendom, spacerując po zamkowych korytarzach, można spotkać słynną białą damę lub natrafić na przeklętego diabła. My jednak mamy nadzieję, że to nie do końca potwierdzone informacje.

 

Jeśli wybierzecie się na spacer w stronę Rynku Wielkiego, będziecie mieli okazję zobaczyć unikatowy, późnorenesansowy ratusz,  także powstały w XVII wieku pręgierz z maszkaronami.  Również przy rynku znajduje się późnogotycki kościół św. Zygmunta. Wchodząc do środka, zwróćcie uwagę na złocony ołtarz, wnętrze w stylu renesansowym oraz nagrobek Mikołaja Szydłowieckiego wykonany z piaskowca wydobytego z pobliskiej kopalni. To właśnie dzięki niemu Szydłowiec prężnie rozwinął się jako miasto w XVI wieku

 

Zamek w Ciechanowie

Kolejnym miejscem na Mazowszu, które warto odwiedzić, jest Zamek w Ciechanowie. Jeśli lubicie średniowieczne klimaty i mury z okrągłymi basztami, to koniecznie wybierzcie się na ciechanowski zamek. Odnowione mury, odkryte na basztach freski sprzed 600 lat oraz odbudowana najstarsza rezydencja książęca na zamkowym dziedzińcu, czyli Mały Dom. To wszystko czeka na was w Ciechanowie

Ponieważ zamkami zwykle wiążą się tajemnice i legendy, nie może ich zabraknąć i w tym przypadku. Podobno na zamku został ukryty skarb książąt mazowieckich. Ma on być strzeżony przez wielkiego, czarnego psa. Zgodnie z legendą wystarczy go pogłaskać, aby wskazał nam drogę do tajnej komnaty.

Jeśli zmęczy was już szukanie tajemniczego skarbu, możecie wybrać się na spacer Traktem Książęcym, prowadzącym do ratusza.  A stamtąd skierujcie swoje kroki do najbardziej tajemniczego miejsca w mieście. Mowa tutaj o Farskiej Górze i XIX wiecznej dzwonnicy. To właśni ew tym miejscu dawniej wznosił się warowny gród, a jeszcze wcześniej, zgodnie z przypuszczeniami, znajdowała się pogańska świątynia.

Co jeszcze trzeba zobaczyć na Mazowszu

 

Twierdza Modlin

Miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć, będąc na Mazowszu, jest Twierdza Modlin. Została zbudowana w 1807 roku z rozkazu samego Napoleona Bonaparte, który docenił położenie Modlina. Miejsce położone w widłach trzech rzek: Wisły, Narwi i Wkry uznał za idealną lokalizację dla twierdzy, a z tak wybitną postacią nikt nie śmiałby nawet dyskutować.  I tak powstała największa twierdza  świata. Cytadela i koszary tworzą razem jeden z najdłuższych budynków na świecie.

Jednak to jeszcze nie wszystko. Twierdza Modlin miała również swój udział w walkach, jakie toczyły się na terenie naszego kraju w czasie II wojny światowej. Bohaterska obrona twierdzy przez żołnierzy w 1939 na zawsze zapisała się na kartach historii jako przejaw męstwa i patriotyzmu.

Jeśli lubicie podziwiać ładne widoki, wybierzcie się na Wieżę Tatarską, z której zobaczycie ujście Narwi do Wisły, a także ruiny spichlerza obronnego z XIX wieku

Co warto zobaczyć na Mazowszu jeśli jesteś miłośnikiem piwa

Warka

Warka słynie oczywiście ze złocistego napoju alkoholowego, które zarówno w Polsce jak i na świecie ma wielu zwolenników.  Jest również bardzo popularna wśród miłośników kajakarstwa. Dodajmy jeszcze, że to właśnie tu wychował się Kazimierz Pułaski wielki bohater walczący o niepodległość Polski i Stanów Zjednoczonych. jego postać jest upamiętniana corocznie, podczas obchodzonej w pierwszy weekend lipca historycznej parady o nazwie VIVAT PUŁASKI.

Krążą pogłoski, że w wareckim piwie zakochał się już 400 lat temu nuncjusz papieski Gaetano, który miał wspominać jego smak podczas choroby, trawiony wysoką gorączką.
Jeśli jesteście fanami piwa, będąc na Mazowszu koniecznie musicie odwiedzić miasto Warka. Ale jeśli nie jesteście fanami tego złocistego napoju również wybierzcie się w to miejsce, aby popływać kajakiem lub zobaczyć jak wygląda lipcowa parada, która jest naprawdę unikatowa i godna uwagi.

Co jeszcze warto zobaczyć na Mazowszu

 

Pułtusk

Pułtusk i ciąg dalszy rekordów. Tym razem możemy mówić o najdłuższym rynku w Europie, który ma długość 400 metrów. Jednak to jeszcze nie wszystkie atrakcje pułtuskiego rynku. Znajdziecie na nim również 200-letnią kamienicę, w której w 1807 spędził Sylwestra sam Napoleon Bonaparte, świętując przy okazji zwycięstwo nad Rosjanami. Jeśli lubicie nocować w ekskluzywnych miejscach, zarezerwujcie nocleg w pułtuskim zamku, a na pewno się nie rozczarujecie. Miasto nazywane również mazowiecką Wenecją znajduje się na liście najchętniej odwiedzanych miast na Mazowszu. Swoją nazwę, która nawiązuje do włoskiego miasta, zawdzięcza licznym kanałom połączonym z Narwią.
Warto również wybrać się na pułtuski rynek.  Możecie tam zobaczyć wieżę ratuszową, która pamięta deszcz meteorów, który spadł na ziemię 150 lat temu, a także bazylikę z renesansowymi polichromiami
Do Pułtuska najlepiej wybrać się w pierwszą niedzielę po Bożym Ciele. Będziecie mogli wtedy wziąć udział w Wielkim Jarmarku Średniowiecznym. Jest to niebywała atrakcja, dająca możliwość przeniesienia się w czasie i skosztowania regionalnych przysmaków. Ich zapach roznosi się po całej okolicy, więc bez problemu traficie na rynek, na którym co roku odbywa się impreza.