Skąd się wzięły walentynki

Skąd się wzięły walentynki

Jak powstały walentynki?

Obecnie uznaje się, że walentynki mają swoje korzenie zarówno w starożytnej tradycji chrześcijańskie, jak i w rzymskiej. Z ich obchodami związana jest nawet pewna legenda.  Mianowicie, dzień świętego Walentego ma się wywodzić  od obchodzonego w starożytności  święta o nazwie Lupercalia. Było to święto płodności, które obchodzono 15 lutego. Kiedy w Europie rozpowszechniło się chrześcijaństwo, postanowiono zamienić pogańskie święto na obchody ku czci męczennika, świętego Walentego. Datę święta zamieniono na 14 lutego. Uznaje się to za początek walentynek.

Kim był św. Walenty

Zgodnie z tradycją chrześcijańską, święty Walenty był biskupem, który nielegalnie udzielał ślubów młodym żołnierzom i ich wybrankom. Czynił t wbrew woli cesarza Klaudiusza II. Władca uważał, że młodzi żołnierze powinni koncentrować się wyłącznie na walce. Rzymianie byli zszokowani wprowadzeniem takich przepisów, jednak nikt nie odważyłby się przeciwstawić groźnemu władcy.  Walenty widział, jak bardzo cierpią młodzi ludzie, którzy nie mogą się pobrać, chociaż darzą się szczerym uczuciem. Dlatego biskup postanowił udzielać ślubów po kryjomu, wbrew zakazom cesarza Klaudiusza. Gdy ten się o tym dowiedział, rozkazał stracić samowolnego biskupa. Miało to miejsce 14 lutego 270 roku. Tak właśnie ta data zaczęła się kojarzyć z zakochanymi, których patronem został właśnie święty Walenty.

Samo święto zaczęto kojarzyć z miłością dopiero w XIV wieku.  A to za sprawom poematu Ptasi Sejm Geoffreya Chaucera. W poemacie pojawia się aluzja do dnia świętego Walentego, kiedy to ptaki miały dobierać się w pary.  Stąd wziął się też jeden z głównych symboli święta.

 

Dawanie podarunków ukochanej osobie stało się modne w Anglii w XVIII wieku, a następnie moda ta dotarła do amerykańskich kolonii. Popularne walentynkowe kartki zaczęto produkować w Stanach Zjednoczonych dopiero w połowie XIX.  Do Polski święto dotarło dopiero w latach 90 i jak widać,  zagościło w naszym kraju na dobre.

O pomysłach na walentynkowe prezenty pisze strona https://www.dla-faceta.pl/