Co warto zobaczyć w Konstancinie

Co warto zobaczyć w Konstancinie
Konstancin-Jeziorna jest położony niedaleko Warszawy, zaraz za jej południową granicą. Odwiedzając to znane uzdrowisko, warto skorzystać z tężni, a następnie udać się na spacer i zobaczyć ciekawe miejsca i interesujące zabytki.  To idealne miejsce na odpoczynek. Poniżej znajdziecie listę miejsc, które warto zobaczyć w Konstancinie-Jeziornie.

Miejsca, które warto odwiedzić w Konstancinie-Jeziornie

Park Zdrojowy

Nad rzeką Jeziorka zlokalizowana jest uzdrowiskowa część miasta, której najważniejszym elementem jest Park Zdrojowy.  Jeśli lubicie spacerować, to miejsce na pewno wam się spodoba. Znajdziecie tam liczne pomosty umieszczone nad bagnami, tarasy widokowe oraz amfiteatr, w którym odbywają się koncerty. Na terenie parku znajdują się również place zabaw.

Tężnia solankowa

Główną atrakcją Parku Zdrojowego jest tężnia solankowa, jedna z sześciu  w Polsce. Uruchomiono ją w 1978 roku. Stosowana w niej solanka pochodzi ze źródła Julian,  która jest dostarczana na górę po konstrukcji liczącej aż 6 metrów. Będąc w Konstancinie koniecznie trzeba odwiedzić tężnie, która bardzo korzystnie wpływa na zdrowie i odporność

Zabytkowe wille

Spacerując po mieście, napotkacie na liczne wille, należące do głównych zabytków. Sporo z nich znajduje się w bliskiej okolicy Parku Zdrojowego. Większość budynków powstała w XX wieku. Jeśli lubicie podziwiać taką architekturę, skierujcie swoje kroki na ulice Batorego, Sienkiewicza, Sułkowskiego czy Wierzejewskiego, a na pewno się nie rozczarujecie

W Konstancinie-Jeziornie do najważniejszych zabytków należą liczne wille stojące w mieście. Chodząc po okolicy Parku Zdrojowego, co chwilę można się natknąć na kolejne ciekawe rezydencje. Większość z nich pochodzi z początków XX w. i można je zobaczyć m.in. przy takich ulicach jak Batorego, Sienkiewicza, Sułkowskiego, Skargi, Wierzejewskiego i wielu innych.

Villa La Fleur

Willę stojącą przy ulicy Szpitalnej udostępniono do zwiedzania od 2010 . W jej wnętrzu znajduje się prywatne muzeum. Zwiedzający mogą podziwiać kolekcję obrazów, rzeźb rysunków oraz grafik stworzonych przez polskich, oraz żydowskich przedstawicieli szkoły paryskiej. Na wystawie znajdziemy także meble w stylu art deco, a także rzeźby szkoły zakopiańskiej. Warto zapamiętać, że muzeum czynne jest tylko w czwartki oraz w pierwszą i ostatnią sobotę miesiąca.

Willa Świt

Obecnie w willi znajduje się muzeum poświęcone Stefanowi Żeromskiemu który  kupił budynek w 1920 roku.

Willa Biruta

Willę  wybudowano specjalnie dla księżnej Marii Ogińskiej. W budynku do wybuchu II wojny światowej działał pensjonat. Po przeprowadzonym remoncie w budynku ponownie mają być udostępnione apartamenty, które będzie można wynajmować.

Co jeszcze warto zobaczyć w Konstancinie-Jeziornie

Papiernie

Choć Konstancin-Jeziorna kojarzy się głównie z wypoczynkiem, warto przypomnieć, że na terenie miasta prężnie działały również  zakłady papiernicze z których dwa  przetrwały do dnia dzisiejszego. Będąc w Konstancinie koniecznie musicie zobaczyć budynki papierni.

Blisko centrum miasta znajduje się budynek starej papierni, która nazywana była również papiernią górną. Obecnie w budynku pochodzącym z 1838 roku znajduje się galeria handlowa. Warto zauważyć, że pierwsza papiernia w tym miejscu powstała  już w 1760 roku. Była napędzana kołem wodnym, a z wytwarzanego w niej papieru korzystał sam król Stanisław August Poniatowski.

Z biegiem czasu powstawały nowe budynki nazywane nową papiernią i ostatecznie to do nich przeniesiono całą produkcję, którą zamknięto w 2012 roku.

Osiedle Mirków

Niedaleko nowej papierni znajduje się osiedle wybudowane dla pracowników zakładu. Można tam znaleźć zarówno budynki z przełomu XIX i XX wieku  jak i bloki z wielkiej płyty, które powstały przy rozbudowie osiedla.

Kościoły w Konstancinie

Spacerując w  okolicy papierni,  warto zajrzeć do  wybudowanego w 1909 roku, neogotyckiego kościoła Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Na szczególną uwagę zasługuje ołtarz w formie rzeźby wykonany przez Antoniego Bogaczyka.

Drugi ceglany neogotycki kościół znajduje się na przecięciu uli Batorego i Piłsudskiego.  Świątynia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny powstała w latach 1911-1913 wg projektu Józefa Piusa Dziekońskiego i Zdzisława Męczyńskiego. Charakteryzuje się wejściem z podcieniem i górującą nad nim dzwonnicą. Na uwagę zasługują również konfesjonały i ołtarz główny wykonane w stylu neogotyckim.