Przyjaciele Jeziorki: Czterej kajakarze udrażniają koryto rzeki na letnie spływy

Przyjaciele Jeziorki: Czterej kajakarze udrażniają koryto rzeki na letnie spływy

Grupa czterech entuzjastów kajakarstwa, nazywających siebie „Przyjaciółmi Jeziorki”, dokonała w czwartek udrożnienia koryta rzeki z myślą o letnich spływach kajakowych. Jak mówi Jacek Andrzejak, jeden z członków grupy, głównym celem akcji było umożliwienie pokonania drogi wodnej od miejscowości Górki Szymona w Piasecznie aż do Konstancina-Jeziorny.

Zaangażowani w projekt kajakarze za pomocą pił i innych narzędzi stworzyli szlak o minimalnej szerokości dwóch metrów. Całość prac zajęła im około siedmiu godzin. W trakcie działalności, zgromadzili też kilka worków ze śmieciami, które znaleźli w Jeziorki – większość stanowiły puste butelki.

– Teraz Jeziorką można już bezpiecznie pływać – podkreśla Jacek Andrzejak. – W najbliższą niedzielę planujemy przeprowadzić kolejną akcję, tym razem z udziałem ośmiu kajaków. Ich zadaniem będzie wyłącznie sprzątanie – zbieranie odpadów z rzeki.

Jacek Andrzejak zauważa, że ilość śmieci w Jeziorki jest niestety imponująca. Często natrafiają na puste pudełka po robakach, pozostawione przez wędkarzy, co nie powinno mieć miejsca ze względu na konieczność dbania o środowisko. Jego zdaniem, bliskość rzeki do wielu dróg zachęca niektóre osoby do pozbywania się tam niepotrzebnych rzeczy.

Planowana na najbliższą niedzielę akcja sprzątania ma trwać od wczesnych godzin porannych do godziny 17:00. Uczestnicy są przekonani, że uda im się zgromadzić kilkadziesiąt worków pełnych odpadów wyłowionych z rzeki. Sprzątanie Jeziorki będzie kontynuowane również w sobotę na górnym odcinku rzeki, między Prażmowem a Łosiem.