Najbardziej szokujące tradycje noworoczne

Najbardziej szokujące tradycje noworoczne

Tradycje związane z celebracją świąt niestety coraz częściej odchodzą w zapomnienie. Obecnie, mało kto zawraca sobie tym głowę,  Jednak, z   czystej ciekawości, warto zapoznać się z obyczajami panującymi w różnych krajach. Często bywają one szokujące.

Finlandia

Nie tak odległy kraj, który kojarzy nam się głownie z muminkami i Świętym Mikołajem, ma również swoją noworoczną tradycje. Mianowicie, zaraz po wybiciu północy, należy położyć na patelni podkowę i rzucić ją go ogniska. Roztopioną substancję wlewamy do wiadra z zimną wodą. Kształt, jaki przyjmie po ostudzeniu jest prognozą na najbliższy rok.

Argentyna

Ognista światowa stolica tanga żegna stary rok, paląc go. jest to oczyszczający rytuał popularny również w innych krajach Ameryki Łacińskiej.

Kolumbia

Jeśli już jesteśmy w Ameryce Łacińskiej przyjrzyjmy się noworocznym zwyczajom panującym w Kolumbii. Podobnie jak w Argentynie pali się tu stary rok w formie kukiełki. Tradycyjnie powinno się wyjść również na ulicę z walizką, aby zaplanować podróże na Nowy Rok. Kolumbijczycy przejęli też część europejskich zwyczajów, takich jak popularne w Hiszpanii jedzenie winogron o północy, czy typowo włoskie, objadanie się soczewicą.

RPA

2 stycznia w Kapsztadzie obchodzony jest ” drugi Nowy Rok” czyli Tweede Nuwe Jaar. Jest to święto upamiętniające ucztę, na którą dostali pozwolenie niewolnicy, kiedy ich panowie skończyli świętować.  Natomiast w Johannesburgu należy uważać na głowę, ponieważ przez okno wylatują różne przedmioty, głownie meble. Ma to na celu oczyszczenie przestrzeni i przyciągnięcie dobrobytu.