Panel dyskusyjny "Nie tylko trzepot rzęs" – hołd dla historycznych bohaterek niepodległościowych

Panel dyskusyjny "Nie tylko trzepot rzęs" – hołd dla historycznych bohaterek niepodległościowych

18 czerwca, we wtorkowy poranek o godzinie 11:30, w malowniczym otoczeniu Parku Zdrojowego w Konstancinie-Jeziornie, odbył się panel dyskusyjny zatytułowany „Nie tylko trzepot rzęs”. Wydarzenie to poświęcone jest postaciom kobiecym, które od wieków stanowiły istotne ogniwo w procesach dążenia do niepodległości i walki o wolność. Ta inspirująca debata odbędzie się pod gołym niebem, obok interaktywnej instalacji przestrzennej „Oblicza Niepodległości”.

Podczas wydarzenia, znane postacie historyczne zostaną przedstawione przez doświadczonych historyków. Prowadzącym spotkanie będzie Witold Rawski, któremu towarzyszyć będzie dr Wiktor Cygan. W trakcie imprezy odbędzie się również piknik historyczny, na którym Grupa Historyczno-Edukacyjna „Szare Szeregi” przedstawi autentyczne umundurowanie, uzbrojenie oraz pojazdy wojskowe z różnych okresów. Ta część programu pozwoli uczestnikom poczuć atmosferę tamtych lat i zgłębić realia codziennego życia żołnierzy.

Podczas panelu dyskusyjnego uczestnicy będą mieli szansę poznać historię niezłomnych bohaterek walczących o wolność, które stanowiły równi partnerzy męskich bojowników o wolność. Historia ich działań obejmie czas od epoki Emilii Plater, aż po postaci kobiet zaangażowanych w działalność „Solidarności”. Osobnym akcentem spotkania będą relacje o odważnych bohaterkach Powstania Warszawskiego – żołnierek, sanitariuszek, łączniczek, czy peżetek. Około 7 tysięcy z nich brało udział w powstaniu, co stanowiło blisko 30 procent wszystkich powstańców. Wśród nich były znane aktorki, pisarki, poetki i piosenkarki, które swoją odwagą i poświęceniem przyczyniły się do walki o wolność Polski.

Omawiany panel jest częścią cyklu historycznych spotkań towarzyszących interaktywnej instalacji przestrzennej „Oblicza Niepodległości” autorstwa Cezarego Żeglińskiego, którą można podziwiać w Parku Zdrojowym do końca czerwca. Na wydarzenie obowiązuje wolny wstęp.