Rosyjskie wille w Konstancinie

Rosyjskie wille w Konstancinie

Konstancin cieszy się popularnością wśród najbardziej zamożnych Polaków.  Spotkamy tu osoby  z kręgu biznesu, ze świata polityki, czy kultury.  Jednak nie tylko nasi rodacy cenią sobie urok i wyjątkową atmosferę tego miejsca. Okazało, się, że przyciągnęła on również Rosjan.  Na terenie miasta możemy znaleźć dwie wille, które są własnością Federacji Rosyjskiej.  Jedną  z nich zamieszkuje Sergiej Andiejew pełniący funkcję ambasadora. Natomiast drugi budynek zamieszkiwał swojego czasu przedstawiciel handlowy Rosji w Polsce.

Obie wille są powstałe na początku XX wieku  zabytkami, które niewątpliwe cieszą oko. Pierwsza z nich o nazwie Podlasianka zlokalizowana jest na ulicy Żeromskiego 13. Willę Słoneczną możemy znaleźć pod adresem Piłsudskiego.

Historia willi

Według historyka Pawła Komosa wille nie znalazły się na liście willi pożydowskich, która została utworzona przez Niemców.  Uznano je za opuszczone przez właścicieli i zostały zasiedlone.  Ich zarządcą został wówczas skarb państwa. Ze wpisów w księdze wieczystej wynika, iż willa Podlasianka przeszła w ręce ZSRR w 1965 roku.  Przypomnijmy, że obecna mieszka w niej ambasador Rosji.  Przechodząc obok trudno nie natkać się na luksusową limuzynę. Wielki ogród, wysoki płot oraz gęsto rozmieszczone kamery mają zapewnić urzędnikowi spokój.

Willa  Słoneczna należała do ZSRR już od 1946 roku.  Na początku była siedzibą ambasadora, a następni została siedzibą przedstawicielstwa handlowego Rosji w Polsce.  Obecnie można odnieść wrażenie, że budynek stoi pusty.