Pies psu nierówny

Pies psu nierówny

Czy zakup/ przygarnięcie psa to dobra decyzja? Oczywiście, ale nie dla każdego. Tak jak nie każdy nadaje się na rodzica, tak samo nie każdy może być opiekunem psa. Brzmi śmiesznie, głupio i niedorzecznie? Jeśli tak myślisz, to koniecznie przeczytaj poniższy tekst, który być może uchroni cię przed popełnieniem ogromnego błędu lub wręcz przeciwnie, przyczyni się do podjęcia jednej z najlepszych życiowych decyzji.

Łagodny miś, czy groźny niedźwiedź?

Często decydujemy się na zakup psa, bo spodobał nam się tamten „biały miś” którego mijaliśmy w parku na niedzielnym spacerze. Taki uroczy, puchaty, nic – tylko tulić i całować. Podejmujemy decyzję pod wpływem chwilowego zauroczenia, nie za bardzo zdając sobie sprawę z tego, na co się piszemy. Jeśli wybierzemy białego misia, bo tak właśnie zazwyczaj wyglądają samojedy – uśmiechnięte, ale trudne do okiełznania niedźwiadki, w których wychowanie trzeba włożyć dużo wysiłku. W przeciwnym razie, mogą się zamienić w agresywne niedźwiedzie. Ich sierść wymaga pielęgnacji i czesania. Jeśli nie masz wystarczającej ilości czasu, który możesz poświęcić na pracę, zabawę i opiekę nad Samojedem, zdecydowanie nie decyduj się na jego zakup.  Nie wyjdzie z tego nic dobrego.

Kanapowiec pospolity

Jeśli lubisz spędzać popołudnia przed telewizorem, idealnym kompanem dla ciebie będzie jeden z kanapowców. One nie potrzebują dużo ruchu, a fotel czy sofa to ich środowisko naturalne. Dobrym pomysłem będzie zakup maltańczyka czy yorka. Weź jednak pod uwagę, że te rasy wymagają codziennej pielęgnacji oraz częstych wizyt u fryzjera, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ponadto są delikatnej budowy i łatwo im zrobić krzywdę, dlatego nie nadają się do domu z małymi dziećmi.

Przede wszystkim charakter

Zwróć uwagę na charakter i potrzeby psa. Odpowiedz sobie na pytanie, czy jesteś w stanie zapewnić mu to, czego potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Czy macie podobny temperament i stopień zapotrzebowania na ruch na tyle, by twój czworonożny przyjaciel mógł ci towarzyszyć w wolnym czasie. Dopiero na końcu zwróć uwagę na wygląd.