Nie chcesz mandatu? Zaszczep swojego kota!

Nie chcesz mandatu? Zaszczep swojego kota!

Warto wiedzieć, że na terenie obowiązuje nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie. Został on wprowadzony 31 grudnia 2021 roku, na terenie województwa będącego obszarem zagrożonym wystąpieniem wścieklizny.

Właściciel ma obowiązek zadbać o to, aby jego podopieczny przyjął pierwsze szczepienie do 30 dni od ukończenia 3 miesięcy. Kolejna szczepionka powinna zostać podana przynajmniej 12 miesięcy po przyjęciu poprzedniej.  Jest to zgodne z nowelizacją rozporządzenia wydanego przez wojewodę mazowieckiego.

Zaznaczmy, że teren województwa mazowieckiego jest obszarem, na którym wścieklizna rozprzestrzenia się intensywnie od lat. Mowa tutaj głównie części wschodniej.  W 2021 od Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii wyszła informacja o odnotowaniu 109 przypadków zachorowań wśród zwierząt zlokalizowanych na terenie całego województwa mazowieckiego.  Z czego dwa przypadki to odnalezione w lesie na terenie Rembertowa dwa padłe listy. W pozostałych przypadkach były to zwierzęta domowe, głównie psy i koty.

Niestety, obszar występowania wścieklizna wciąż się poszerza.  W rozporządzeniu wydanym niedawno przez wojewodę mazowieckiego, przeczytamy już nie tylko  Rembertowie i Wesołej, ale również o Wawrze, Targówku, Pradze, Wilanowie. Wymienia się także następujące powiat województwa mazowieckiego: otwocki, miński, kozienicki, radomski, garwoliński, zwoleński, wołomiński, radomski z miastem Radom włącznie.

Ogromnym problemem są również pozbawione właścicieli koty żyjące na wolności. W samej Warszawie w ostatnim czasie zarejestrowano ich aż 29 tysięcy. Są one dokarmiane z budżetu państwa. W celu zaszczepienia powinno się je odławiać co 12 miesięcy co może być nie lada problemem.