Wścieklizna. Kilka najważniejszych informacji o chorobie.

Wścieklizna. Kilka najważniejszych informacji o chorobie.

Liczba przypadków zachorowań na wściekliznę wśród dzikich zwierząt znacznie wzrosła w ostatnim czasie. Jest to jedna z najczęściej spotykanych i jednocześnie najgroźniejszych chorób odzwierzęcych, dotykająca centralnego układu nerwowego. Na tę chorobę zakaźną wrażliwe są wszystkie ssaki, w tym również ludzie. Czas inkubacji może przebiegać od kilku dni do kilku miesięcy. Wirus wścieklizny wykazuje dużą wrażliwość na światło słoneczne i wysoką temperaturę, przy jednoczesnej wysokiej odporności na niskie temperatury.

Jest przenoszony zwłaszcza przez kontakt śliny chorego zwierzęcia z uszkodzoną błoną śluzową lub naskórkiem co jest zazwyczaj wynikiem ugryzienia.

Wojewoda i Mazowiecki Kurator Oświaty dbają o  edukację dzieci i młodzieży w zakresie wiedzy na temat niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą rozprzestrzenianie się wirusa wścieklizny wśród zwierząt.  Przygotowano w tym celu ulotki, które zostaną dostarczone do szkół i będą rozdawane dzieci i młodzieży podczas specjalnie przygotowanych zajęć tematycznych.

 

Co robić, gdy ugryzie nas wściekłe zwierzę?

Od razu powinniśmy ranę lub miejsce, które miało kontakt ze zwierzęciem  przemyć wodą z mydłem.  Następnie należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Ważne jest, aby jak najszybciej dokładnie przemyć wodą i mydłem ranę lub powierzchnię narażoną na kontakt ze zwierzęciem i skontaktować się z lekarzem medycyny.

Przebieg choroby  u ludzi

Symptomy wścieklizny mogą pojawić się po 4-8 tygodni od kontaktu z chorym zwierzęciem. Typowe z nich to wodowstręt oraz uczucie pieczenia lub drętwienia miejsca ugryzienia.  Nieleczona choroba po ok. 10 dniach prowadzi do śmierci.

Ponieważ nie jest dostępna skuteczna metoda leczenia, należy skupić się na powszechnej profilaktyce.

 

Jeden komentarz o “Wścieklizna. Kilka najważniejszych informacji o chorobie.

  1. Straszna choroba. Trzeba się bezzwłocznie udać do szpitala po ugryzieniu zwierzęcia, bo potem będzie już za późno.

Comments are closed.