Program Mieszkanie Plus okazał się porażką

Program Mieszkanie Plus okazał się porażką

Kiedy pojawi się projekt programu Mieszkanie plus,  jego realizacja wydawała się być bardzo obiecującym rozwiązaniem.  Zgodnie  z założeniami, do końca 2019 roku w ramach programu miało powstać 100 tys. mieszkań przeznaczonych na wynajem.  Jednak szybko okazało się, że jego realizacja przerosła pomysłodawców i to z kretesem.  W raporcie przedstawionym przez NIK możemy przeczytać, że do października w ramach programu do użytku udało się oddać jedynie 15 tys. mieszkań.  Natomiast w trakcie budowy było niespełna 21 tys. lokali mieszkaniowych.

 Co spowodowało porażkę Mieszkania Plus

Według informacji przedstawionych przez NIK na porażkę programu Mieszkanie Plus miało wpływ wiele czynników.  Jako główną przyczynę podaje się jednak problem ze spójnością rozwiązań prawnych, a także zbyt wolne wprowadzanie w życie aktów wykonawczych.  Jako przykład takiego działania podawany jest KZN, czyli Krajowy Zasób Nieruchomości.  Jednostkę utworzono po to, aby pozyskiwała grunty pod budowę budynków mieszkalnych.

Jednak ustawa powołującą wcześniej wspomnianą jednostkę, została błędnie sformułowana.  W rezultacie czego, KZN nie uzyskało uprawnień, do realizowania swoich obowiązków.  Potrzebne były liczne nowelizacje prawa, które oczywiście zajmowały sporo czasu.  Wobec tego trudno się dziwić, że do końca czerwca 2021 roku , KZN  zdobył jedynie 55 %  z zamierzonego obszaru, potrzebnego pod budowę mieszkań. Co za tym idzie, w czasie 3 lat,  żadnej nieruchomości nie przeznaczono na cele budowy mieszkań.

Jest to tylko jeden z licznych przykładów zaniedbań, jakich dopuszczono się podczas realizacji Programu Mieszkanie Plus.

Informacje na temat tego, jak urządzić mieszkanie znajdziesz na stronie https://www.robocizna.pl/