Wielkanoc w skrócie

Wielkanoc w skrócie

Wystawy sklepowe przystrojone baziami i pisankami wskazują na jeden fakt. Już niedługo będziemy obchodzić Wielkanoc. Chociaż kolorowe ozdoby nie koniecznie na to wskazują, jest to najważniejsze i jednocześnie najstarsze święto obchodzone przez Chrześcijan.  Poniżej przedstawiamy skrócony opis obchodów Wielkanocy zaczynających się od Wielkiego Czwartku.

 

Tridum Paschalne w skrócie

Obchody związane ze Świętami Wielkiej Nocy rozpoczynają się w Wielki Czwartek. Możemy wówczas uczestniczyć w wieczornej mszy świętej.  Nie kończy się ona tak jak typowa liturgia, błogosławieństwem i rozesłaniem wiernych.  Jest to symboliczny znak, że msza nie została zakończona.  Jest ona kontynuowana następnego dnia wieczorem- w Wieki Piątek. Wierni spotykają się wówczas w kościele, aby przeżywać liturgię Męki Pańskiej. Przed południem można uczestniczyć w drodze krzyżowej. Przez okres trwania Wielkiego Postu była ona także odprawiana w każdy piątek.

Kolejną częścią Tridum Paschalnego jest Wielka Sobota.  To czas zadumy i czuwania przy Grobie Pańskim, przy którym są postawione symboliczne straże. Tego dnia w odbywa się również symboliczne święcenie pokarmów, które wkłada się do przyozdobionych koszyków.  Ostatnim elementem Tridum Paschalnego jest Wielka Niedziela. Rozpoczyna ją poranna msza rezurekcyjna, podczas której wierni świętują zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Okres Wielkanocy trwa przez 50 dni. Kończy go święto Zesłania Ducha Świętego, nazywane również Zielonymi Świątkami. Jest to również bardzo ważne święto w kalendarzu liturgicznym.