Czy społeczność z Konstancina się starzeje? Statystyki są nieubłagane!

Czy społeczność z Konstancina się starzeje? Statystyki są nieubłagane!

Dane z Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące ludności zamieszkującej Konstancin są jasne: społeczeństwo się starzeje i co gorsza, wymiera! Na domiar złego, nie przybywa nowych, a odsetek zgonów jest coraz większy. Jakie jest na to remedium?

Jednym z pomysłów na zwiększenie populacji Konstancina, jest umożliwienie pojawienia się budownictwa wielorodzinnego. Dzięki temu znajdzie się możliwość rozwoju i mieszkania nie tylko bardzo zamożnym rodzinom, ale i tym ze średnimi dochodami. Takie rozwiązanie wiąże się jednak nie tylko ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego, ale i z wybudowaniem odpowiedniej infrastruktury drogowej. Na to potrzeba wielomilionowych dotacji, których Konstancin nie posiada.

Pewnym jest, że demograficznie Konstancin mocno się starzeje. Seniorów jest o wiele więcej niż młodych. Ci ostatni stanowią tylko 19% ogólnej populacji, a osoby 60+ to aż 25%. Urząd Stanu Cywilnego w Konstancinie dodaje, że ubiegłoroczna ilość zgonów była rekordowa. Z roku na rok jest coraz mniej mieszkańców i tendencja ta utrzymuje się od dłuższego czasu.